Wciąż istnieje mylne przekonanie, że inwestowanie czasu i pieniędzy w szkolenie pracowników jest nieopłacalne. Jednak niepodważalne jest, że dobrze wyszkolona i zaangażowana w swoją pracę kadra to największy potencjał firmy. Inwestycja w rozwój pracownika może przełożyć się na korzyści zarówno dla niego samego, jak i dla przedsiębiorstwa. W czasach dużej konkurencyjności warunkiem utrzymania się na rynku jest posiadanie dobrze wyszkolonego personelu, który będzie w stanie sprostać przyszłym wymaganiom. Aby prawidłowo rozwijać swój personalnej, konieczne jest dobranie odpowiedniego pakietu szkoleń. Realizacja szkoleń winna wynikać z bieżących potrzeb pracowników i być w pełni dostosowana do specyfiki firmy.

Usprawnienie dotychczasowej pracy

Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto inwestować w pracowników to przede wszystkim wzrost efektywności wykonywanej pracy. Nowe umiejętności, kompetencje i wiedzę pracownik wykorzystuje w codziennym funkcjonowaniu w firmie. Dzięki dobrze dopasowanym szkoleniom pracownicy uczą się efektywniejszych metod działania, a przedsiębiorca obserwuje znaczny wzrost wydajności ich pracy. Dobrze wyszkolony pracownik jest bardziej samodzielny i nie wymaga kontroli ze strony przełożonego.

Właściciele zasobu ludzkiego, czyli pracownicy poprzez osiąganie i utrzymywanie wysokiej efektywności pracy i podnoszenie wartości kapitału ludzkiego zgodnie z nadrzędnymi celami organizacji decydują o jej sile i to od nich w głównej mierze zależy sukces organizacji.

Pozytywny wizerunek firmy na rynku

Posiadanie wykwalifikowanej kadry pracowników przekłada się na poprawę wizerunku firmy wśród klientów. Click To TweetPracodawca, a wraz z nim cały personel stanowią lepszą wizytówkę firmy, dzięki czemu firma zaczyna być odbierana jako godna zaufania. Organizacja, która inwestuje w swoich pracowników postrzegana jest przez otoczenie (klientów, partnerów, społeczeństwo), jako ta, która daje możliwości rozwoju i tym samym dba o swoich pracowników.

Zwiększenie zysków dla firmy

Wyższe kompetencje pracowników to lepsza efektywność pracy, a to z kolei wyższe zyski dla przedsiębiorstwa. Każda złotówka wydana na szkolenia pracownicze przynosi szeroko rozumiane zyski, także te finansowe. Im pracownik jest lepiej doszkolony, tym skuteczniej i szybciej wywiązuje się z powierzonych zadań. Przykładowo, zadanie, które do tej pory zajmowało jeden dzień, dzięki nowym umiejętnościom zajmie tylko połowę tego czasu, a więc drugą połowę czasu pracownik może wykorzystać na kolejne zadanie i w ten sposób znacząco przyspiesza swoje działania. Zwłaszcza w takich branżach, jak marketing i sprzedaż efekty szkoleń bardzo szybko przekładają się na zyski. Dzięki nabyciu nowych umiejętności negocjacyjnych i poznaniu technik sprzedażowych firma zyskuje grono nowych klientów. Każdy klient to wpływ finansowy, a przecież zysk stanowi cel każdej firmy.

Mniejsza rotacja pracowników

Fluktuacja kadr to zjawisko wpisane w działalność każdego przedsiębiorstwa. Click To Tweet Wymiana, zwalnianie i zatrudnianie nowych pracowników to nie lada wyzwanie dla HR-owców. Fluktuacja może stać się problem dla przedsiębiorstwa wtedy, kiedy zaczyna obejmować swoim zasięgiem znaczną część personelu. Duża rotacja pracowników to nie tylko znak, że w organizacji dzieje się coś niedobrego, ale i wysokie koszty, które ponosi pracodawca. Koszty ponoszone przez firmę związane bezpośrednio ze zjawiskiem płynności kadr obejmują m.in.:

  • koszty związane z prowadzeniem nowego procesu rekrutacyjnego,
  • koszty wdrażania nowego pracownika,
  • koszty związane z chwilowym brakiem płynności w organizacji, która jest spowodowana nieobecnością pracownika.

Ludzie nie rezygnują z pracy wyłącznie z powodów finansowych, ale często dlatego, że pracodawca nie zapewnia im możliwości rozwoju. Zwłaszcza dla ludzi młodych rozwój zawodowy i udział w szkoleniach mających na celu podnieść kwalifikacje jest niebywale ważny.

Pracownik, który ma możliwość poszerzania swoich horyzontów czuje się doceniony i zauważony, ma poczucie stabilności zatrudnienia, a przede wszystkim wzrasta jego motywacja do pracy, dlatego staje się w pełni zaangażowany w życie firmy i wykazuje lojalność w stosunku do pracodawcy. Szkolenia i kursy mogą być doskonałą formą wyróżniania i nagrody za pracę, dlatego są tak ważne po to, by zatrzymać najlepszych pracowników w organizacji. Lepiej jest dokształcić obecnego pracownika, niż zatrudniać na etat całkiem nową osobę, której etap wdrażania może niekiedy trwać bardzo długo.

Poprawa komunikacji wewnątrz przedsiębiorstwa

Poprawa efektywności komunikacji interpersonalnej to kolejna z korzyści wynikająca z uczestnictwa w szkoleniach.  Doszkalanie pracowników zarówno z zakresu kompetencji miękkich, jak i twardych daje możliwości do lepszego poznania się i nawiązania bliższych relacji. Wyjazdy szkoleniowe, wspólne konferencje pełnią funkcję integracyjną pracowników konkretnego działu lub nawet całej firmy. Dzięki wspólnym szkolenia zmniejsza się ryzyko powstawania konfliktów, co przekłada się na lepszą atmosferę w pracy.

rozwoj pracownika inwestycja 2

Jak szkolić pracowników?

Szkolenia to zaplanowany proces mający na celu zdobywanie wiedzy, umiejętności i kompetencji zmierzających z jednej strony do ukształtowania takiego potencjału pracowników, aby byli oni w stanie realizować zadania organizacji, a z drugiej strony do zaspokojenia ich potrzeb. Aby szkolenie niosło za sobą korzyści, musi je poprzedzić dokładna identyfikacja i analiza potrzeb szkoleniowych pracowników. Taka analiza pozwoli na określenie tzw. luki kompetencyjnej oraz tych obszarów, które wymagają doskonalenia. Kolejnym etapem jest sformułowanie celów szkolenia, czyli tego, jaką wiedzę pracownik powinien wynieść po szkoleniu i jakich umiejętności nabyć. W fazie projektowania szkolenia należy opracować optymalne programy szkoleniowe i wybrać odpowiednich trenerów. Proces szkoleniowy może przybierać różne formy, takie jak: coaching, trening grupowy, analizy przypadku (case study), gry i symulacje, odgrywanie ról, wykłady, szkolenia e-learningowe. Końcowymi częściami procesu szkolenia jest sporządzenie raportu, który powinien zawierać opinie, uwagi i sugestie trenerów oraz ewaluacja, czyli ocena przydatności i skuteczności podejmowanych działań i wyciągnięcie ogólnych wniosków na przyszłość.

Niekiedy, zamiast zatrudniać nowe osoby, dla których etat w firmie może być tylko krótkim epizodem, warto zainwestować w rozwój tych pracowników, którzy dotychczas wykazali się lojalnością. Wyszkolony pracownik to inwestycja w przyszłość przedsiębiorstwa. Organizacja, która nie dba o rozwój pracownika, nie jest w stanie dobrze wykorzystać potencjału ludzkiego i tym samym nigdy nie osiągnie zamierzonych celów.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wielki konkurs: „DODAWAJ WPISY – ZGARNIJ SZKOLENIE”

Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa na Forum-Szkolenia.pl. Najaktywniejszych firma AVENHANSEN nagrodzi szkoleniami. REGULAMIN KONKURSU „ DODAWAJ WPISY – ZGARNIJ SZKOLENIE” 1. Organizatorem promocji jest...

Zamknij