Osoby młode na rynku pracy często borykają się z różnymi problemami, które w głównej mierze wynikają z obserwowanego od kilku latach umasowienia szkolnictwa na poziomie studiów wyższych. Kryzys finansowy i gospodarczy przyczynił się do powstania zjawiska bezrobocia wśród absolwentów i ludzi młodych. Jednak pocieszającym jest fakt, iż stopa bezrobocia wśród młodych sukcesywnie spada. Jak wskazują dane Eurostatu, w Polsce pod koniec 2016 r. bezrobocie wśród osób do 25. roku życia wynosiło jedynie około 18%. Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda w Grecji czy w Hiszpanii, gdzie odnotowano najwyższe bezrobocie wśród młodzieży. Na tle południowców Polska wypada bardzo dobrze, więc niewątpliwie mamy powody do zadowolenia.

Pokolenie Y na rynku pracy

Pokolenie Y, które powoli zaczyna dominować na rynku pracy, to ci wszyscy urodzeni między 1980 a 2000 rokiem. I to właśnie oni są obecnie najbardziej pożądanymi pracownikami. Generacja Y charakteryzuje się odmienną mentalnością, kieruje się w swoich działaniach innymi priorytetami i wartościami w stosunku do pokolenia millenialsów. Niejednokrotnie to właśnie przedstawiciele pokolenia Y posiadają większą wiedzę niż rówieśnicy sprzed 20-30 lat. Siła pokolenia Y wynika w głównej mierze z postępu technologicznego. Click To TweetSą to ludzie, którzy doskonale znają swoją wartość. Marzą nie tylko o dobrej pracy i wysokich zarobkach, ale i rozwoju osobistym. Aby sprostać tym wymaganiom, w dzisiejszych czasach pracodawca musi zapewnić nie tylko optymalne warunki pracy, ale i możliwość rozwoju umiejętności.

Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez MonsterPolska.pl, pracodawcy często nie rozumieją potrzeb i priorytetów osób z pokolenia Y. Chcąc zatrzymać młodych w firmie, należy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Ludzie pokolenia Y to ludzie młodzi, dobrze wykształceni, pewni siebie, aktywnie korzystający z nowinek technologicznych, gotowi do ciągłego rozwoju i wymagający od swoich przełożonych dostępu do coachów, mentorów, trenerów, którzy pomogą wspiąć się na szczyt. Każda ceniąca się firma powinna dbać nie tylko o swoje zyski, ale przede wszystkim o ludzi, którzy są jej największym atutem.

mlodosc atutem nie przeszkoda 2

Dlaczego warto inwestować w rozwój przedstawicieli pokolenia Y

Często pracodawcy wychodzą z mylnego założenia, że nie ma sensu tracić czasu i pieniędzy w inwestowanie w młodych ludzi, bo zadania mają być wykonane tu i teraz, dlatego najlepiej zatrudnić osobę z wieloletnim doświadczeniem. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach to młodzi ludzie są siłą, a dzięki szkoleniom mogą stać się bardzo wartościowymi pracownikami. Szkolenia to forma inwestowania w progres firmy, a przedstawiciele pokolenia Y to biegli wielozadaniowcy, którzy łatwo przystosowują się do zmian. Dzięki temu, że dorastali w czasach dynamicznych zmian, dobrze dostosowują się do środowiska multikulturalnego. Ludzie młodzi, którzy posiadają solidne zaplecze teoretyczne wyniesione ze studiów, są chłonni i otwarci na wiedzę, co więcej – potrzebują więcej praktyki niż teorii, a to mogą zapewnić odpowiednie kursy i szkolenia.

Pokolenie Y – mocne strony:

  • znajomość nowych technologii,
  • w większości dyplom ukończenia studiów wyższych,
  • wielozadaniowe podejście do pracy,
  • stawianie na innowacyjność i zmiany,
  • duże zaangażowanie w pracę,
  • łatwość nawiązywania kontaktów,
  • precyzyjne określenie swoich oczekiwań,
  • brak problemów z komunikacją w gronie rówieśników,
  • pewność siebie,
  • umiejętność wykonywania wielu zadań w jednym czasie,
  • łatwość w szukaniu informacji,
  • wysoka samoocena,
  • potrzeba spełnienia.

Przedstawiciele pokolenia Y wymagają od pracodawcy całkiem innego podejścia niż starsi koledzy. Click To TweetTakie osoby mają większe oczekiwania i nie boją się ich jawnie przedstawiać, dla nich praca to nie przykry obowiązek, ale możliwości i perspektywy.

mlodosc atutem nie przeszkoda

Dlaczego warto się szkolić?

Aby znaleźć swoje miejsce na rynku pracy, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że na studiach nauka wcale się nie zakończyła. A kreatywność i ciekawość świata nie zawsze może okazać się wystarczająca w odniesieniu sukcesu. Szkolenia podjęte z własnej inicjatywy to znak dla pracodawcy, że ma do czynienia z osobą, która dba o swój rozwój, jest nastawiona na osiągnięcie konkretnych celów i myśli perspektywistycznie. Udział w szkoleniach to doskonała inwestycja w siebie.

Korzyści szkoleń:

  • zdobywanie wiedzy, poszerzanie horyzontów,
  • podnoszenie kwalifikacji,
  • większa konkurencyjność na rynku pracy,
  • rozwój osobowości,
  • zmiana stanowiska (awans),
  • możliwość poznania nowych ludzi.

Młodzi ludzie dla pracodawców to inwestycja, która może przełożyć się na materialne i niematerialne zyski dla całego przedsiębiorstwa. Otwartość na zmiany, nowości i elastyczność to te atuty, które wyróżniają obecnie wkraczające na rynek pokolenie Y. W środowisku, gdzie młodzi ludzie znajdą możliwość rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności będą czuć się spełnieni. Czasy się zmieniły, bezrobocie maleje, teraz to firmy w głównej mierze muszą zadbać o to, aby utrzymać cennych pracowników.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
8 kluczowych umiejętności, jakie powinien posiadać dobry menadżer

Menadżer to osoba kierująca pracą innych osób lub po prostu zarządzająca przedsiębiorstwem. Wysokie kompetencje oraz silna motywacja to tylko część...

Zamknij