Menadżer to osoba kierująca pracą innych osób lub po prostu zarządzająca przedsiębiorstwem. Wysokie kompetencje oraz silna motywacja to tylko część z cech, które powinny wyróżniać dobrego menadżera. Zdaniem niektórych specjalistów od HR-u, nie powinno się utożsamiać menadżera z kierownikiem. Cechą odróżniającą menadżera od kierownika jest autorytet merytoryczny, czyli wiedza i motywacja tego pierwszego. Z kolei cechą kierownika jest autorytet formalny, który wynika z zajmowanego stanowiska w organizacji. Zarządzanie personelem wymaga umiejętności z zakresu organizowania pracy ludzi, motywowania i kontrolowania pracowników. Stanowisko menadżerskie to bardzo duża odpowiedzialność za cały zespół, dlatego osoba, która podejmuje się tak ważnej funkcji, powinna wyróżniać się szczególnymi cechami.

Jaki powinien być dobry menadżer?

  1. Odpowiednie umiejętności techniczne

Dobry menadżer to taki, który ma wysokie kwalifikacje zawodowe, wiedzę i zdolności posługiwania się narzędziami w określonej dziedzinie.

  1. Umiejętności rozwiązywania konfliktów.

W każdym zespole mogą pojawić się niedomówienia, kłótnie i spięcia, które w efekcie doprowadzają do nieprzyjemnej atmosfery w pracy. Menadżer powinien potrafić rozwiązać sytuacje problemowe, a także im zapobiegać. Umiejętność podejmowania decyzji w sytuacjach konfliktowych wiąże się z posiadaniem przez przywódcę wiedzy z zakresu negocjacji, umiejętności przekonywania i dyskusji.

  1. Asertywność

Asertywność należy do „kompetencji miękkich” i oznacza posiadanie własnego zdania i umiejętność „mówienia nie”. Dzięki asertywności ludzie w sposób bezpośredni wyrażają swoje poglądy. Asertywny menadżer to taki, który jeśli krytykuje, to krytykuje nie ludzi, a sposób ich działania. Nie tylko chwali, ale i wyznacza nowe zadania, wskazówki do ich prawidłowego wykonania, a co najważniejsze – potrafi egzekwować ich wykonanie.

Nie zawsze szef, który stara się być dobrym kolegą dla swoich podwładnych, cieszy się szacunkiem. Click To Tweet Często taka postawa sprzyja utracie autorytetu, a autorytet podobnie jak władza jest ważnym czynnikiem wpływającym na efektywność zarządzania.

  1. Empatia

Mogłoby się wydawać, że menadżer i empatia nie mają ze sobą za wiele wspólnego. Nic bardziej mylnego. Zdolność rozumienia zachowań i problemów innych ludzi pozwala na korygowanie polityki kadrowej i odpowiednie dobieranie osób do zadań.

  1. Umiejętności aktywnego słuchania

Menadżer powinien chcieć skutecznie komunikować się z innymi osobami, inicjować i podtrzymywać kontakt. W kontaktach bezpośrednich menadżer musi dbać o to, aby rozmówca czuł się wysłuchany i zrozumiany. Najlepszym sposobem na uzyskanie informacji zwrotnej od podwładnego jest zadawanie pytań. Dzięki pytaniom partner rozmowy może udzielić takich informacji, których być może sam by nie udzielił. Co więcej, dzięki odpowiedniej komunikacji ze swoimi podwładnymi menadżer tworzy możliwość wyrażania swoich myśli, a pracownik ma poczucie własnej wartości.

  1. Umiejętności zarządcze i przywódcze

Zdolność do zarządzania, czyli dyrektywność to jedna z kluczowych umiejętności, jakie powinien posiadać dobry menadżer. W ramach zachowania dyrektywnego można wyróżnić: odpowiednie przydzielenie czynności, nadzór nad wykonywaniem czynności przez pracowników, ocena działań oraz korygowanie niewłaściwych działań i zachowań.

  1. Umiejętności motywowania

Najogólniej mówiąc, motywowanie polega na wydobywania z ludzi tego, co jest w nich najlepsze. Motywacja to jeden z czynników, który decyduje o wynikach w pracy. Efektywna motywacja pracowników jest kluczem do sukcesu, ponieważ zmotywowani pracownicy nie wymagają ciągłej kontroli i osiągają lepsze efekty. Menadżer powinien wspierać pracowników w rozwiązywaniu problemów i wzbudzać w nich entuzjazm.

  1. Odporność na stres

Stres jest nieodłącznym elementem każdej pracy. O ile stres może mobilizować do działania, o tyle w nadmiarze szkodzi. Dlatego też dobry menadżer to taki, który potrafi konstruktywnie poradzić sobie ze stresem i skutecznie przeciwdziałać sytuacjom stresowym.

%name

Najczęstsze błędy popełniane przez menadżerów

Niezależnie od tego, czy mamy od czynienia z korporacją, małą czy średnią firmą menadżerowie zobowiązani są do stałego podnoszenia swoich kompetencji. Pełnienie funkcji zarządczych wymaga posiadania umiejętności oddziaływania na ludzi, gdyż nieumiejętne kierowanie grupą ludzi może przełożyć się na słabą efektywność pracy.

Jak pokazują badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, jedną z głównych barier rozwojowych firm jest brak dobrych menadżerów. Taka sytuacja wynika z podstawowych błędów, które często popełniają menadżerowie w zarządzaniu przedsiębiorstwem oraz ludźmi. Do głównych błędów menadżerów zalicza się:

  • nieumiejętne dostosowania działania do specyfiki i celów firmy,
  • nieufność wobec pracowników,
  • błędy w komunikacji z pracownikami,
  • błędy wynikające ze zdolności przywódczych (brak asertywności),
  • uznawanie obecnie osiąganych wskaźników za coś, czego nie da się poprawić,
  • słaby przepływ informacji,
  • panujące przekonanie menadżerów o własnej nieomylności.

Menadżer – styl sprawowania władzy

Aby organizacja mogła się rozwijać, niezbędne jest wykształcenie zachowań wywierania wpływu na pracowników poprzez sprawowanie nad nimi “władzy”. Choć pojęcie “władzy” niesie za sobą pejoratywne skojarzenia, ciężko inaczej nazwać funkcję realizowania procesu zarządzania, którą przypisuje się menedżerowi firmy. Stawianie określonych wymagań i umiejętność kierowania kapitałem ludzkim ma niepodważalny wpływ na sukces organizacji. Co więcej, dzięki odpowiedniemu kierowaniu, osoba menedżera wpływa na stopień zaangażowania i motywację swoich pracowników.

Literatura przedmiotu wyróżnia trzy style kierowania menedżerów: osobowościowe, style kierowania wynikające z pełnionych funkcji przywódczych oraz sytuacyjne style kierowania
.

Osobowościowe style kierowania:

  • rzemieślnik,
  • wojownik,
  • człowiek organizacji,
  • gracz.

Style kierowania wynikające z pełnionych funkcji:

  • styl kierowania nastawiony na ludzi,
  • styl kierowania zorientowany na zadania i wyniki.

Sytuacyjne style kierowania:

  • autokratyczny,
  • demokratyczny,
  • nieingerujący.

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu dobrego kierowania ludźmi. Przywódca – menedżer powinien tak dobrać styl kierowania, aby był on adekwatny do specyfiki branży i celu, jaki ma zostać osiągnięty uwzględniając przy tym poszczególne jednostki, zadania i konkretne sytuacje.

Menadżerowie, którzy chcą osiągnąć sukces w swoich działaniach powinni być nie tylko pewni siebie, ale i potrafić nawiązywać kontakty z ludźmi. Dobry menadżer to taki, który ma opracowany swój styl kierowania ludźmi, posiada pożądane cechy i umiejętności oraz odznacza się głęboką wiedzą z zakresu zarządzania ludźmi. Jeśli taka osoba chce dobrze zarządzać, powinna stale się rozwijać, doskonalić swoje umiejętności i eliminować błędy.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego warto inwestować w rozwój pracowników? Poznaj 5 najważniejszych powodów

Wciąż istnieje mylne przekonanie, że inwestowanie czasu i pieniędzy w szkolenie pracowników jest nieopłacalne. Jednak niepodważalne jest, że dobrze wyszkolona...

Zamknij